E-mail: bzovik.starosta@gmail.com | Tel.: 045 55 19 397 RSS Mapa stránok | Úradná tabuľa | 
Obec Bzovík

RD Bzovík - oznam

Vážení spoluobčania.

Predstavenstvo RD Bzovík sa aj touto cestou chce prihovoriť k svojim zamestnancom, členom družstva, prenajímateľom pôdy, ale tiež všetkým, ktorí tu žijú s nami na našich dedinách.

V týchto dňoch prežívame v celej krajine, ba čo viac v celej Európe, či svete ťažké časy. Všetci máme obavy z toho, ako sa bude situácia vyvíjať. 

Rodičia detí, ktoré teraz nechodia do školy, riešia problém s kým nechať deti doma, resp. ako ich zamestnať, keď musia obmedziť ich pohyb.  Obmedzenie pohybu či stretávania však platí aj pre dospelých. Vieme pochopiť, že človek chce ísť do prírody a tam si vyvetrať hlavu.

Dnes sme však svedkami toho, že po našich cestách, poľných cestách ba aj po zasiatych plodinách jazdia mladí, ale žiaľ aj dospelí na terénnych motocykloch, štvorkolkách či terénnych automobiloch. 

Je smutné, že ľudia z dediny nepoznajú, že tam rastie ozimná obilnina, či repka, ale veľké škody spôsobujú takýmito jazdami aj na našich lúkach. Smutnejšie je ešte to, že si nevážia prácu ľudí, ktorí sa o tieto porasty starajú a robia všetko preto, aby sme dopestovali potraviny, nielen pre seba – teda našich zamestnancov, ale aj pre tých čo robia v iných odvetviach. Človeka zabolí, keď sa takto správajú aj detí, ktorých rodičia či starí rodičia podnikajú ako SHR. Po súkromnom sa nesmie, ale po družstevnom áno? Ale väčšinu pôdy máme aj my prenajatú od súkromných vlastníkov. Ešte stále je doba, že si môžeme doviesť potraviny z iných štátov. Môže sa stáť, že príde čas, keď sa hranice hermeticky uzatvoria a budeme odkázaní len na to, čo si dopestujeme a vychováme na Slovensku.

Všetci veríme, že tieto ťažké časy pominú, ale predpisy EÚ a SR o správnom využívaní poľnohospodárskej pôdy stále platia. Takto poškodené porasty sú vylúčené z podpôr a keď sa napočítajú všetky plochy za podnik, môže sa stáť, že RD Bzovík bude mať krátené resp. úplne odobraté podpory. To by bolo v tomto čase to najhoršie čo by sa mohlo stáť. Mohlo by to viesť, až k úplnej likvidácii družstva. Družstva, ktoré zamestnáva dnes 80 ľudí, ktorí sa starajú o pôdu a o 1400 ks hovädzieho dobytka či 500 oviec. Ľudí o ktorých sa dnes málo hovorí, aj keď každý deň musia nastúpiť do práce, aby boli zvieratá nachované či podojené. 

Že si našu prácu neváži vláda, a to je jedno o akú od roku 1990 išlo, na to sme si zvykli, ale že našu prácu dehonestujú aj ľudia, ktorí tu žijú spolu s nami, to nás veľmi mrzí. 

Keď budete kupovať vaším deťom benzín a nalievať im ho pred jazdou do motorky, na ktorej vypadnú z domu, prosíme povedzte im, že jazdiť po pšenici sa nepatrí, lebo z nej sa vyrába chlieb – boží dar. Tí najstarší si pamätajú, že nie vždy aj toho bolo na stoloch dostatok. 

Verte nám, že nie je v našich silách, prichytiť každého, kto robí takto škodu pri čine. Väčšinou majú tvár zahalenú kuklou a prilbou a vtedy sa z nich stávajú „hrdinovia“, ktorí si môžu všetko dovoliť.

Apelujeme ešte raz na všetkých, ktorí môžu tento stav zvrátiť, pomôžte nám s týmto novodobým fenoménom. Urobme všetko preto, aby o prácu neprišlo 80 ľudí. Ľudí, ktorí majú svoju prácu radi a robia ju najlepšie ako vedia. Veď je to 80 rodín, ktoré z tejto práce žijú. Ak ostanú všetci bez práce potom bude už neskoro plakať. Nikto z nich nerobí inému z vás úmyselne škodu. 


Členovia predstavenstva RD Bzovík

HORE