Banskobystrický samosprávny kraj bude vo svojich očkovacích centrách v Banskej Bystrici, vo Zvolene a v Lučenci očkovať od 6. decembra len vopred zaregistrovaných záujemcov.

Registráciu je potrebné uskutočniť cez portál www.korona.gov.sk, a to v prípade prvej i tretej dávky vakcíny, a dostaviť sa na pridelený čas a dátum.

Možnosť očkovania bez predchádzajúcej registrácie ponechá BBSK počas výjazdov do regiónov či nákupných centier.

„K takémuto kroku sme sa rozhodli pristúpiť najmä preto, že dnes sa nám v očkovacích centrách miešajú záujemcovia o prvú, druhú a tretiu dávku vakcíny, registrovaní aj neregistrovaní. Vznikajú dlhé rady a množstvo ľudí sa koncentruje na jednom mieste, čo je pre nich nekomfortné, nebezpečné z epidemiologického hľadiska a náročné na organizáciu,“ hovorí k zmenám v očkovaní podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

Na tomto postupe sa zhodli aj zástupcovia ďalších samosprávnych krajov na minulotýždňovom rokovaní Združenia SK8, najmä s ohľadom na očakávaný zvýšený dopyt po tretej dávke vakcíny.

„V priebehu najbližších mesiacov predpokladáme, že nároky na kapacity očkovacích centier budú dvojnásobné, v porovnaní s dneškom. V priebehu júna dostalo druhú dávku vakcíny na celom Slovensku 730 685 osôb, z toho v Banskobystrickom kraji ich bolo 73 504. Tieto majú na tretiu dávku nárok v priebehu decembra. Pre porovnanie, v priebehu mája to bolo 370 178 osôb na Slovensku a 35 094 v našom kraji. Je potrebné, aby sme do očkovania vniesli poriadok a sústredili sa na navyšovanie očkovacích kapacít v súlade s dopytom od registrovaných záujemcov,“ hovorí Ondrej Lunter.

Kraj rovnako plánuje osloviť zástupcov zdravotníckych zariadení na svojom území a rokovať s nimi o navyšovaní očkovacích kapacít.

„So zdravotníckym personálom by sme im vedeli v tejto chvíli pomôcť, na našu výzvu v priebehu minulého týždňa zareagovalo asi 130 lekárov a sestier. Je nevyhnutné, aby sa očkovacie možnosti rozšírili a zvýšili sa aj platby od zdravotných poisťovní za jedného zaočkovaného – to by umožnilo zvýšiť odmeny aj zdravotníkom, ktorí očkujú. Na tomto sme sa tiež zhodli aj na rokovaní SK8 a v tejto veci sa spoločne obrátime tiež na ministerstvo zdravotníctva,“ doplnil Ondrej Lunter.

Zoznam týchto výjazdov pravidelne aktualizujeme na webovej stránke www.bbsk.sk/ockovaciecentra a #BBSK #Vakcina #Ockovanie #dobrykraj